میوه سلطنت پادشاه الیزابت اخبار بین الملل

میوه: سلطنت پادشاه الیزابت اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تورم قبل از گرانی حامل‌های انرژی دورقمی شد

گر چه پیش‌بینی‌ها بر این بود تا در صورت زیاد کردن قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده قیمت تورم دو رقمی شود، ولی سه ماه سریعتر اتفاق افتاد و بانک مرکزی از زیاد کرد

تورم قبل از گرانی حامل‌های انرژی دورقمی شد

تورم قبل از گرانی حامل های انرژی دورقمی شد

عبارات مهم : انرژی

گر چه آینده نگری ها بر این بود تا در صورت زیاد کردن قیمت حامل های انرژی در سال آینده قیمت تورم دو رقمی شود، ولی سه ماه سریعتر اتفاق افتاد و بانک مرکزی از زیاد کردن تورم به ۱۰ درصد در آذر ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، روالی که قیمت تورم در امسال طی کرده اغلب با نوسان همراه بوده هست، هر چند که گزارش های منتشره از سوی دو مرجع یعنی بانک مرکزی و مرکز آمار در مواردی با یکدیگر اختلاف دارند. مرکز آمار در امسال اغلب قیمت تورم را کاهشی اعلام کرد حتی زمانی که با زیاد کردن همراه بود هیچ گاه دورقمی نشد، ولی در سوی دیگر اعلام قیمت تورم از سوی بانک مرکزی جهت ۹ ماه امسال همواره بالاتر از ۹ درصد بوده و در مواقعی به بیش از ۱۰ درصد رسیده است.

تورم قبل از گرانی حامل‌های انرژی دورقمی شد

تازه ترین آمار بانک مرکزی از نوسان قیمتی کالاها و خدمات از این حکایت دارد که تورم هر سال در آذرماه به ۱۰ درصد زیاد کردن یافته که نشان از دو رقمی شدن تورم دارد. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییرات شاخص نسبت به آذرماه سال گذشته) حدود ۱۰ درصد گزارش شده است هست. شاخص کل نیز تغییراتی داشته که تورم ۱.۹ درصدی را در ماه آذر رقم زد.

این در حالی است که مرکز آمار در روزهای اخیر گزارش تورمی خود از آذرماه را این گونه اعلام کرده بود که تورم هر سال به هشت درصد رسیده است که نشان از اختلاف دو درصدی قیمت اعلام شده است بین این دو نهاد دارد. از سوی دیگر بنابر اعلام مرکز آمار تورم نقطه به نقطه ۸.۹ و ماهانه ۰.۷ درصد بود.

گر چه پیش‌بینی‌ها بر این بود تا در صورت زیاد کردن قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده قیمت تورم دو رقمی شود، ولی سه ماه سریعتر اتفاق افتاد و بانک مرکزی از زیاد کرد

جریان تغییرات تورم در امسال و براساس آنچه که بانک مرکزی اعلام کرده حاکی از آن است که از ۹.۵ درصد در فروردین ماه به ۹.۸ و ۱۰ درصد در خردادماه می رسد و در ادامه دو رقمی باقی می ماند به طوری که در تیرماه ۱۰.۱ و در مردادماه ۱۰ درصد گزارش شد، ولی شهریورماه زمانی بود که بار دیگر به کمتر از ۱۰ درصد رسید و بانک مرکزی از تورم ۹.۹ درصدی خبر داد. جهت مهرماه ۹.۸ و آبان ماه هم ۹.۹ گزارش شد، ولی آذرماه نشان از عبور تورم از قیمت تک رقمی و ۱۰ درصدی شدن آن حکایت دارد.

تورم در حالی جهت چهارمین بار در امسال دو رقمی شد که اخیرا با ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ و پیشنهاد زیاد کردن قیمت حامل های انرژی دو مرجع معتبر از زیاد کردن قیمت تورم در سال آینده با تصویب و اجرایی شدن این عنوان خبر داده بودند. اخیرا صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام کرد که در صورت تصویب زیاد کردن قیمت حامل های انرژی قیمت تورم در سال آینده به طور موقت در مقایسه با قیمت ۹.۹ درصدی امسال زیاد کردن پیدا می کند، ولی صندوق امیدوار بود که در میان مدت و با توجه به سیاست های احتیاطی دوباره تک رقمی شود.

چندی پیش پیمان قربانی – معاون اقتصادی بانک مرکزی – نیز در رابطه با آینده نگری صندوق و راجع به احتمال زیاد کردن تورم با توجه به رشد قیمت حامل های انرژی گفته بود که زیاد کردن تورم بستگی به سناریوهایی دارد که دولت در رابطه با قیمت حامل های انرژی اعمال خواهد کرد. با این حال بانک مرکزی اقدام های احتیاطی و مورد نیاز را جهت حفاظت از دستاوردهای تورم انجام می دهد، هر چند که ممکن است در نتیجه تعدیل قیمت حامل های انرژی زیاد کردن جزیی در تورم اتفاق بیفتد ولی کاملا طبیعی است و می توان آن را کنترل کرد.

تورم قبل از گرانی حامل‌های انرژی دورقمی شد

با این حال تبعات تورمی ناشی از زیاد کردن قیمت حامل های انرژی در سال آینده موضوعی است که در روزهای اخیر بعد از ارائه لایحه بودجه با مخالفت هایی به خاص از سوی نمایندگان مجلس همراه شده است هست. دولت در نظر دارد تا بر اساس تبصره(۱۸) لایحه بودجه مجوز درآمد حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیاردی را از محل زیاد کردن قیمت حامل های انرژی از مجلس دریافت کند. بر اساس آنچه که پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرده است آینده نگری بر این است که جهت کسب این درآمد قیمت بنزین تا ۱۵۰۰ تومان و گازوئیل تا ۴۰۰ تومان رشد کند که نشان از رشد ۵۰ درصدی قیمت خواهد داشت.

واژه های کلیدی: انرژی | صندوق | مرکزی | سال آینده | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs