میوه سلطنت پادشاه الیزابت اخبار بین الملل

میوه: سلطنت پادشاه الیزابت اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دلار ۴۰۰۰ تومانی و اتفاق خاصی که نیفتاد

دلار قیمت ۴۰۰۰ تومان را مدت‌هاست که رد کرده و با وجود موضع‌گیری‌های متفاوتی که در برابر ماندن در این کانال وجود داشت همچنان در قیمت بالای ۴۰۰۰ تومان ماندگار شده

دلار ۴۰۰۰ تومانی و اتفاق خاصی که نیفتاد

دلار ۴۰۰۰ تومانی و اتفاق خاصی که نیفتاد

عبارات مهم : بازار

دلار قیمت ۴۰۰۰ تومان را مدت هاست که رد کرده و با وجود موضع گیری های متفاوتی که در برابر ماندن در این کانال وجود داشت همچنان در قیمت بالای ۴۰۰۰ تومان ماندگار شده است است و گاهی روند رو به رشد را طی می کند. این جریان از نگاه سیاست گذار ارزی روال طبیعی سال های قبل بوده و اتفاق خاص و استثنایی در بازار نیفتاده است.

به گزارش ایسنا، از شهریورماه قیمت دلار در بازار ارز صعودی شد و با خروج از کانال ۳۷۰۰ در نیمه مهرماه ۴۰۰۰ تومان را پشت سر گذاشت و بالای این قیمت باقی ماند. با وجود تصویر العمل هایی که اعضای دولت راجع به بر بعضی نظرها راجع به گرانی دلار از سوی دولت و خواسته او جهت نگه داشتن آن در قیمت بیش از ۴۰۰۰ تومان داشتند ولی در نهایت این قیمت همچنان پابرجاست. وزیر اقتصاد به طور موکد میل به دولت جهت نگه داشتن دلار در نرخی بیش از ۴۰۰۰ تومان را تکذیب کرده است.

دلار ۴۰۰۰ تومانی و اتفاق خاصی که نیفتاد

دلار در روزهای اخیر تا ۴۱۴۰ تومان هم پیش رفته و با توجه به زیاد کردن تقاضای فصلی به خاص ژانویه انتظار زیاد کردن قیمت آن وجود دارد، هر چند که مدیر کل بانک مرکزی در مدت اخیراعلام کرد که جریان بازار ارز با وجود نوسانی که دارد قابل کنترل بوده و می توان مانع از نوسان زیاد شد. سیف، از ارزانی قیمت دلار جهت روزهای پیش رو سخن نگفت ولی روال سال قبل را یادآور شده است بود که قیمت ها صعودی شدند ولی به کمتر از ۴۰۰۰ تومان برگشت.

تازه ترین بیانات مدیر کل بانک مرکزی از این حکایت دارد که بازار با ثبات همراه است ولی جریان عوض کردن قیمت مربوط به ایام آخر سال میلادی است که هرساله موجب زیاد کردن قیمت در بازار ارز می شود، ولی بعد از این وقت روند کاهشی به خود گرفته و جهت امسال نیز از این قاعده پیروی خواهد کرد. وی جریان اخیر بازار قیمت ارز را موضوعی غیرمعمول ندانسته و گفته که اتفاق خاص و استثنایی رخ نداده و بازار از ثبات بالایی برخوردار است.

دلار قیمت ۴۰۰۰ تومان را مدت‌هاست که رد کرده و با وجود موضع‌گیری‌های متفاوتی که در برابر ماندن در این کانال وجود داشت همچنان در قیمت بالای ۴۰۰۰ تومان ماندگار شده

در سویی دیگر مدیر جمهور در گفت و گو تلویزیونی اخیر خود با مردم گریزی هم به بازار ارز زده و با اشاره به قیمت همه ارزهای دنیا ممکن است در طول سال با زیاد کردن یا کم کردن هایی مواجه باشد، تعمدی از سوی دولت جهت گران فروشی دولت به منظور تامین منابع را رد کرده است و گفته که تمام تلاش دولت نگه داشتن قیمت متعادل ارز و برابر بودن درآمد ارزی با نیاز ارزی خواهد بود.

روحانی البته از اینکه در حال حاضر درآمد ارزی از نیاز ارزی ما بسیار بالاتر است اعلام کرده که تراز ارزی کشور مثبت است و مردم نباید دلواپس باشند و فکر کنند نوسان شدیدی در قیمت ارز در امسال یا سال های آینده ایجاد خواهد شد؛ چراکه برنامه و بنای ما در دولت این نیست.

گذری بر تحولات ارزی در هفته اخیر

اما در جریان تحولات ارزی جهانی و داخلی در هفته اخیر، ارزش دلار در برابر اغلب ارزهای مهم ضعیف شده است است به طوری که در برابر ین تا ۰.۴۸ و برابر فرانک سوئیس تا ۰.۹ درصد ضعیف شد. در برابر ارزش یورو تا ۱.۱۸ و پوند تا ۰.۸۸ درصد برابر دلار تقویت شدند.

دلار ۴۰۰۰ تومانی و اتفاق خاصی که نیفتاد

آن طور که بانک مرکزی گزارش داده در اوایل هفته با ادامه روند نزولی بازار اوراق قرضه آمریکا روند کاهشی ارزش دلار شکل می گیرد. در این مدت سخنان زن یلن -رئیس پیشین فدرال رزرو- در خصوص بروز ریسک شوک های منفی در آمریکا و ادامه روند تدریجی و آرام کوچک سازی ترازنامه فدرال رزرو و همچنین انتشار صورت جلسه این بانک توصیه جدیدی در اختیار فعالان بازار قرار نداد آنهم در شرایطی که معاملات بازار ارز در هفته های اخیر براساس زیاد کردن قیمت بهره آمریکا در ماه دسامبر شکل گرفته بود. از این رو اخبار تازه تقاضای تازه ای جهت دلار ایجاد نکرد. از سوی دیگر افت سفارش کالاهای بادوام شاخص مدیران خرید و انتظارات تورمی آمریکا موجب شد تا دلار در برابر سایر ارزهای عمده با کم کردن ارزش مواجه شود.

براساس این گزارش گرچه در ابتدای هفته توانایی مرکل -صدراعظم آلمان- در ایجاد دولت ائتلافی با تردید روبه رو و موجب ضعف یورو شده است بود، ولی در آخرهای هفته با اعلام آمادگی حزب سوسیال دموکرات جهت تشکیل دولت ائتلافی با حزب زن مرکل تا حدودی نگرانی ها در این مورد کم کردن یافت و موجب زیاد کردن ارزش یورو شد.

دلار قیمت ۴۰۰۰ تومان را مدت‌هاست که رد کرده و با وجود موضع‌گیری‌های متفاوتی که در برابر ماندن در این کانال وجود داشت همچنان در قیمت بالای ۴۰۰۰ تومان ماندگار شده

همچنین اصلاح شاخص مدیران خرید منطقه یورو در برابر کم کردن این شاخص در آمریکا، تقویت یورو در برابر دلار را به همراه داشت. در هفته اخیر انتشار صورتجلسه بانک مرکزی اروپا نشان داد که اعضای شورای حکام بر ادامه سیاست های فوق انبساطی تاکید دارند که البته تاثیر چندانی بر ارزش یورو نداشت.

در شرایطی دلار در بازارهای جهانی با افت ارزش و ارزانی در برابر سایر ارزها همراه شده است که در بازار کشور عزیزمان ایران با وجود این که نوسان قابل توجهی رخ نداد، ولی قیمت ها تا حدودی افزایشی بود. این در حالی است که دلار در هفته اخیر از حدود ۴۱۱۰ تا ۴۱۴۰ تومان قیمت خورد.همچنین در مرکز مبادلات ارزی که بانک مرکزی قیمت گذاری دلار را انجام می دهد نوسانی ثبت نشد و تغییرات دلار در حد ریالی بود، به طوری که در بیش از یک هفته در زحمت ۳۵۲۳ تومان باقی مانده بود، به ۳۵۲۴ تومان رسید.

دلار ۴۰۰۰ تومانی و اتفاق خاصی که نیفتاد

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | نوسان | آمریکا | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs