میوه سلطنت پادشاه الیزابت اخبار بین الملل

میوه: سلطنت پادشاه الیزابت اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۱‌میلیون تومانی درآمد و هزینه ، شکاف ۶

دو میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان؛ این رقمی است که می تواند حداقل معیشت کارگران را تامین کند، ولی حداقل حقوق فاصله معناداری با این عدد دارد. بعد از هفته ها انتظا

۱‌میلیون تومانی درآمد و هزینه ، شکاف ۶

شکاف ۶/۱ میلیون تومانی درآمد و هزینه

عبارات مهم : دستمزد

دو میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان؛ این رقمی است که می تواند حداقل معیشت کارگران را تامین کند، ولی حداقل حقوق فاصله معناداری با این عدد دارد. بعد از هفته ها انتظار بالاخره رقم سبد معیشت کارگران مشخص شد. سال گذشته نمایندگان کارگران در شورای عالی کار تلاش کردند با مشخص کردن سبد معیشت تغییری در معیار زیاد کردن دستمزد ایجاد کنند.

۱‌میلیون تومانی درآمد و هزینه ، شکاف ۶

سال هاست که قیمت تورم به عنوان معیار زیاد کردن دستمزد در نظر گرفته می شود، حال آنکه بر اساس ماده 41 قانون کار علاوه بر قیمت تورم، سبد معیشت نیز باید مبنای زیاد کردن دستمزد قرار گیرد. اکنون شکاف عمیقی میان درآمد و هزینه در کشور عزیزمان ایران وجود دارد و اگر روند های فعلی ادامه یابد، این شکاف عمیق تر می شود، حال آنکه نمی توان انتظار داشت که حقوق کارگران به یکباره 160 درصد زیاد کردن یابد.

تفاوت زیاد در 2 عدد

نماینده کارگران در شورای عالی کار اعلام کرد: طبق قانون کار، سبد معیشت کارگران جهت حداقل زندگی دو میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعریف شد. علی خدایی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه سبد معیشت با همکاری نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین شد، افزود: این در حالی است که مجموع خالص دریافتی یک کارگر در امسال با احتساب خانوار 3/3 نفری، یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۶۶۰ تومان هست. اوبا بیان اینکه فاصله حداقل دستمزد با سبد معیشت در سال ۸۲ پنجاه درصد بود گفت: این فاصله هم اکنون به ۱۷۸ درصد رسیده هست. نماینده کارفرمایان هم در این برنامه گفت: تامین بخشی از سبد معیشت کارگران بر عهده کارفرمایان و بخشی دیگر بر عهده حاکمیت و دولت هست. جمال رازقی جهرمی با بیان اینکه مطابق قانون، ۴۸ درصد سهم سبد معیشت به عهده حاکمیت و دولت است افزود: در این تقسیم بندی، مسکن، آب، برق و گاز ۴۰ درصد، بهداشت و درمان ۷ درصد و آموزش یک درصد در نظر گرفته شده است است.

دو میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان؛ این رقمی است که می تواند حداقل معیشت کارگران را تامین کند، ولی حداقل حقوق فاصله معناداری با این عدد دارد. بعد از هفته ها انتظا

او گفت: بر این اساس، مبلغ یک میلیون و ۸۷۲ هزار تومان سهم کارفرماست در حالی که بر اساس بررسی های کارشناسی هم اکنون یک میلیون و ۷۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان به کارگران پرداخت می شود. رازقی جهرمی افزود: تنها دو سال است که بحث سبد معیشت مطرح شده است و پیش از آن به هیچ وجه این بحث مطرح نبوده و محاسبات مربوط به حقوق کارگران صرفا بر اساس قیمت تورم صورت می گرفت.

او گفت: جهت کارفرمایان و کشور زیبنده نیست که کارگر این مملکت زیر خط فقر باشد. نماینده کارفرمایان افزود: اینکه آیا کارفرمایان قادر نیستند به اندازه خط فقر به کارگران پرداختی داشته باشند را باید حاکمیت پاسخگو باشد. رازقی جهرمی با بیان اینکه اقتصاد کشور دچار مسئله است گفت: صنایع کوچک و میانگین هستند که می توانند پرسشها اقتصاد کشور را حل کنند در حالی که بیشترین فشار بر دوش آنهاست و در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران قیمت تمام شده است هستند. او سیاست های کلان اقتصادی کشور را در دهه های گذشته اشتباه دانست و افزود: ۸ هزار و ۵۰۰ موسسه بانکی، پولی و مالی در کشور فعال است که یک میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی آنهاست.

رازقی جهرمی گفت: در تمام این سال ها مردم را به سپرده گذاری در بانک ها تشویق کرده ایم و به همین خاطر کارفرمایان نمی توانند کارگرانشان را تامین کنند. همچنین مدیر فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: حداقل دستمزد با حداقل سطح معیشت در نظر گرفته می شود و این مسئله سابقه پنجاه ساله دارد. علیرضا محجوب افزود: در سال های ۴۵ تا ۴۶، ۵۹ تا ۶۰ و ۸۰ تا ۸۲ بحث حداقل معیشت و دستمزد مطرح بوده هست. مدیر کل روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: سهم جبران خدمت و حقوق و دستمزد کارگران در کشور عزیزمان ایران کمتر از همه کشورهاست. اسماعیل ظریفی آزاد راجع به حضور وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای عالی کار افزود: گزینش دو فرد بصیر و مطلع جهت حضور در این جلسه با وزیر کار است و بهتر از این دو وزیر جهت حضور در جلسه شورای عالی کار فرد دیگری وجود ندارد.

۱‌میلیون تومانی درآمد و هزینه ، شکاف ۶

یک راه حل جهت ترمیم دستمزد

عضو هیات مدیره و دبیرکل کانون انجمن های صنفی کارفرمایی شرکت های خدماتی پشتیبانی و فنی مهندسی کشور گفت:بخشی از تفاوت حداقل مزد و سبدمعیشت خانوار می تواند در قالب یارانه به وسیله دولت تامین شود. به گزارش ایرنا، داوود جوانی افزود:نشست تعیین مزد کارگران همه ساله در روزهای نهایی سال برگزار می شود که مجادله خط فقر، سبدمعیشت میانگین خانوار و قیمت تورم عنوان هایی است که بین شرکای اجتماعی طرح می شود.

دو میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان؛ این رقمی است که می تواند حداقل معیشت کارگران را تامین کند، ولی حداقل حقوق فاصله معناداری با این عدد دارد. بعد از هفته ها انتظا

او اظهار داشت: فارغ از بحث های معمول همواره به بخش وظیفه دولت در تامین تفاوت اوضاع واقعی و ملموس نیازهای یک خانواده با حداقل دستمزد توجهی نمی شود و بار مهم همواره بر دوش کارگر و کارفرما هست. جوانی اعتقاد است:به نظرمی رسد به منظور جبران تفاوت موجود زیاد کردن مزد برابر قانون کار و لحاظ قیمت تورم یکی از راهکارها است و راهکار دیگر، توجه دولت به عنوان بزرگ ترین کارفرما و شریک مهم و تاثیرگذار به این عنوان است.

او با اشاره به راهکارهای پیشنهادی جهت جبران کمی حداقل دستمزد با سبد معیشت یک خانوار کارگری اظهار داشت: تقبل بخشی از حق بیمه سهم کارگر و کارفرما به وسیله دولت و زیاد کردن این سهم به حقوق کارگران یکی از راهکارها هست. جوانی بیان داشت:تبدیل بن کارگری تخصیصی به کارگران از نقدی به غیرنقدی و زیاد کردن قدرت خرید حداقل20درصد زیاد و همچنین الزام به خریدکالاهای اساسی و نیاز خانوار و کالای ایرانی به عبارتی با بررسی و تصویب این پیشنهادات علاوه بر زیاد کردن معمول هر سال مزد کارگران جهت جبران بخشی از تفاوت حداقل مزد و سبد معیشت خانوار حدود شش تا هشت درصد به مزد و قدرت خرید کارگر افزوده می شود.

۱‌میلیون تومانی درآمد و هزینه ، شکاف ۶

آرمان/فریبا نهاوندی

واژه های کلیدی: دستمزد | میلیون | کارگران | حداقل دستمزد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs